ogumienie do rowerów duro

Motocykliści lub kierowcy różnego rodzaju aut doskonale wiedzą, że by móc radować się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go przyzwoicie przygotować. Wiele osób jednak nie stosuje identycznej zasady względem rowerów, a to znaczny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opona zwijana szosa duro

Chociaż rower to nie auto ani motor, dlatego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, zanadto luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – oprócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć lub też nadmiernego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, by w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy spowodować poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na domiar tego warto sprawić elementy oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które trzeba zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto też rower dokładnie umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie poprawniej chroniony w czasie całego sezonu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *